10 Maj 2017
Na drgania mechaniczne narażone są osoby pracujące zarówno w pozycji siedzącej: kierowcy, motorniczy, maszyniści, operatorzy maszyn budowlanych i drogowych jak i osoby obsługujące maszyny i urządzenia w pozycji stojącej. Energia drgań przekazywana jest tkankom, wywołując podrażnienie zakończeń nerwowych.
Sytuacja wywiera ujemny wpływ na organizm i zdrowie człowieka z uwagi na bezpośredni kontakt z urządzeniem drgającym. Powoduje wzrost obciążeń w wyniku dużych przyspieszeń przenoszonych na ciało. Występujące siły bezwładności oddziałują na każdy punkt ciała. Powodują odruchowe napięcie mięśni, nazywane odruchem skurczowym na wibrację. Długa ekspozycja na czynnik powoduje zmęczenie, specyficzne reakcje hormonalne, zwiększenie testosteronu i hormonu wzrostu.
Dodatkowym czynnikiem wpływającym na natężenie przenoszenia drgań z narzędzi pracy na ciało człowieka jest wkładany w pracę wysiłek fizyczny. Wzrost napięcia mięśni powoduje „ściślejszy” kontakt np. rąk z drgającym narzędziem, a tym samym przyczynia się do wzrostu przenoszenia drgań na ciało.
Największą wrażliwością na drgania całego organizmu charakteryzuje się układ nerwowy i układ krążenia, jednak istotny wpływ jest wywierany również na układ kostno – mięśniowy oraz narządy wewnętrzne, które wpadają w drgania rezonansowe. Często dochodzi do tzw. zespołu wibracyjnego a to niektóre z jego objawów:
-bóle kręgosłupa, zwłaszcza części lędźwiowej;
-bóle kostno – mięśniowe;
-tzw. ”choroba białych palców” – napadowe zaburzenia krążenia w palcach, a w związku z tym blednięcie opuszek;
-gangrena mięśni i kości palców, tj. miejsc gdzie gęstość wejściowej energii wibracyjnej jest największa;
-dolegliwości angioneurotyczne jak: bóle głowy, nudności;
-drętwienie kończyn, mrowienie palców , bóle reumatyczne, rogowacenie skóry, zaburzenia krążenia zniesienie czucia;
-zmiany w układzie oddechowym – mięśnie przystosowują się do drgań a oddychanie jest utrudnione
Osoby narażone na ten szkodliwy czynnik powinny w szczególności korzystać z możliwości terapeutycznych jak: masaż czy terapia tkanek miękkich oraz stosować środki odciążające jak basen, sauna czy roller.
~ Gosia
Kontakt
+48 530 067 790
+48 537 078 525
biuro@physioprofit.pl
Biuro
Care Solutions s.c.
NIP: 8943049863
Regon: 022290452
Napisz teraz