Care Logo
Ćwiczenia w pracy, masaże i terapia dla pracowników fizycznych
Care Solution Logo Care Solution Logo

Blog

Urazy w pracy

17 Styczeń 2017

Wystąpienie urazu przy pracy to często tak zwane „ryzyko zawodowe”. Jak możemy sklasyfikować urazy w pracy ze względu na ich powstanie oraz jak skutecznie sobie z nimi radzić?

Biorąc pod uwagę mechanizm powstania, urazy w pracy można sklasyfikować na dwie grupy :

1.Urazy na skutek zadziałania sił zewnętrznych.

Zwykle dochodzi do nich na skutek zderzenia z obiektem nieruchomym lub z drugim pracownikiem poruszającym się w przeciwnym kierunku.  Charakterystycznymi cechami tych sytuacji są duże prędkości lub siły mechaniczne oraz ryzyko uderzenia. W takich przypadkach występują: złamania, zwichnięcia stawów, urazy narządów wewnętrznych, zerwania więzadeł, zgniecenia kończyn, urazy głowy i szyi lub wstrząśnienia mózgu.

Interwencja medyczna jest tu niezbędna, a niekiedy ratująca życie. Dopóki nie zostanie udowodnione, że jest inaczej, należy założyć, że doszło do poważnego uszkodzenia mięśniowo-szkieletowego lub obrażeń wewnętrznych. Właściwe działanie z tego typu kontuzją zaczyna się już w miejscu wypadku i polega na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, unieruchomieniu uszkodzonej części ciała, obłożeniu zimnym okładem, ewentualnym zatamowaniu krwawienia i stałą obserwacją kontuzjowanego aż do przybycia służb medycznych. Tego typu urazy najczęściej wymagają specjalistycznego badania (zdjęcie RTG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny).

Przykładami takich urazów są:

– uraz głowy po upadku z drabiny

– zgniecenie stopy przez ciężki przedmiot lub maszynę

– rozcięcie dłoni podczas cięcia drewna

Tacy pracownicy najczęściej nie są w stanie kontynuować pracy bez pomocy medycznej. Możliwość stwierdzenia momentu tego traumatycznego zdarzenia jest zawsze cechą charakterystyczną dla tej grupy urazów.

2.Urazy na skutek długotrwale powtarzających się niewielkich sił.

Siły te powodują przeciążenia lub naderwanie mięśni, zapalenie ścięgien, naciągnięcie więzadeł i zaburzenia prawidłowej funkcji danej części ciała. Stanowią one największą grupę urazów u pracowników fizycznych.

Przykłady obejmują:

– pęknięcie goleni na skutek noszenia nieodpowiedniego obuwia podczas pracy na niestabilnej powierzchni

– przewlekły ból ramienia lub rwa kulszowa u kierowców

– zapalenie ścięgien nadgarstka u montera posługującego się narzędziami nieodpowiedniej wielkości lub nieprawidłową techniką

Wspólną cechą tych urazów jest fakt, że nie ma jednego, rozpoznawalnego momentu, w którym kontuzja powstała. Mimo, że takie urazy wyglądają mniej dramatycznie, to dla pracownika nie są one mniej uciążliwe. Objawy najczęściej nasilają się z czasem i długotrwale utrudniają funkcjonowanie. W postępowaniu leczniczym nieuniknione jest czasowe zaprzestanie działania przeciążoną częścią ciała, gdyż regeneracja następuje poprzez odpoczynek.  Warto także stosować systematycznie okłady zimnem w miejscu bólu. Stawy i mięśnie skutecznie odciążą ortezy lub opaski uciskowe a także rozluźniające aplikacje kinesiotapingu. Najlepszym sposobem radzenia sobie z tą grupą urazów jest zapobieganie im poprzez odpowiedni dobór obciążeń i narzędzi oraz częste przerwy oraz odpoczynek po pracy.

~ Malwina



Zadbaj z nami o swoich pracowników!

Kontakt

+48 530 067 790
+48 537 078 525
biuro@physioprofit.pl

Biuro

Care Solutions s.c.
NIP: 8943049863
Regon: 022290452

Napisz teraz





© Care Solutions 2023 | design: Marcin Mnich