Care Logo
Ćwiczenia w pracy, masaże i terapia dla pracowników fizycznych
Care Solution Logo Care Solution Logo

Blog

Przeciążenie mięśnia nadgrzebieniowego

21 Sierpień 2014

Jedną z najczęstszych przyczyn pojawiania się osób (pracowników fizycznych) w gabinecie fizjoterapeuty jest ból zlokalizowany w obrębie stawu barkowego. Pojawia się on podczas ruchu odwodzenia, nasila się podczas wysiłku, w niektórych przypadkach pojawia się również samoistnie. Kolejnym objawem jest osłabienie siły mięśniowej co znacznie wpływa na obniżenie samopoczucia i wydajności w pracy.

ból_barków

Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i badania klinicznego okazuje się że przyczyną dolegliwości jest przeciążony mięsień nadgrzebieniowy. Wraz z mięśniem podgrzebieniowym, podłopatkowym i obłym mniejszym tworzy on kompleks zwany stożkiem rotatorów, który zapewnia stabilizację stawu ramiennego. Odpowiedzialny jest za wykonanie ruchu odwiedzenia i rotacji oraz centralizacje głowy kości ramiennej.
Istota leczenia opiera się na jak najszybszym postawieniu trafnej diagnozy i wprowadzenie adekwatnego leczenia. W tym wypadku stosuje się terapię manualna jako główne narzędzie w przywracaniu sprawności. Wykorzystuje się masaż poprzeczny na ścięgnie mięśnia nadgrzebieniowego w celu poprawy ukrwienia tkanek i techniki powięziowe. Dodatkowo stosuje się kinesiotaping, aby maksymalnie zoptymalizować proces leczenia. Po opanowaniu dolegliwości bólowych wprowadzany jest trening funkcjonalny, aby wzmocnić siłę mięśniową oraz poprawić stabilizację stawu ramiennego i nie dopuścić do pojawienia się kolejnego incydentu związanego z przeciążeniem mięśni. W tym celu wykorzystywane są takie sprzęty jak: TRX, gumy i piłki.
Im szybciej taka osoba pojawi się w gabinecie fizjoterapeutycznym, tym szybciej opanujemy stan zapalny i dolegliwości bólowe, i tym szybciej wróci do pracy. W niektórych przypadkach wystarcza nawet jedna wizyta aby znacznie zmniejszyć ból.

 

Olga RżanekZadbaj z nami o swoich pracowników!

Kontakt

+48 530 067 790
+48 537 078 525
biuro@physioprofit.pl

Biuro

Care Solutions s.c.
NIP: 8943049863
Regon: 022290452

Napisz teraz

© Care Solutions 2023 | design: Marcin Mnich