Care Logo
Ćwiczenia w pracy, masaże i terapia dla pracowników fizycznych
Care Solution Logo Care Solution Logo

Blog

Przeciążony łokieć

19 Grudzień 2017

Szczególnie narażone są osoby, które wykonują prace manualne, a ich kończyny górne są poddane wibracji lub niefizjologicznym obciążeniom. Dochodzi wówczas do zaburzenia dopływu krwi, a tym samym tkanka nie otrzymuje wystarczającej ilości energii, składników odżywczych oraz impulsów nerwowych.

Tzw. łokieć tenisisty lub golfisty nazwy swe wzięły od teorii mówiącej o stanie zapalnym tkanek wokół przyczepów mięśni prostujących bądź zginających (w zależności od dysfunkcji). Pierwszy z nich objawia się bólem w obrębie przyśrodkowej części łokcia, drugi bardziej zewnętrznie, ból często jest promieniujący.

Diagnostyka jak i leczenie bywają niełatwe z uwagi na możliwe przyczyny w obrębie tkanek położonych bardziej odlegle. Ze względu na możliwe zaburzenia naczyniowo – nerwowe warto podczas przywracania sprawności wziąć pod uwagę:

– odcinek szyjny oraz mięśnie pochyłe
– otwór górny klatki piersiowej; tkanki przyległe do obojczyka

oraz:
– mięśnie prostujące/zginające nadgarstek
– mięsień trójgłowy/dwugłowy ramienia z racji możliwego drażnienia nerwu promieniowego/ pośrodkowego pomiędzy przegrodami mięśniowo – powięziowymi

W jaki sposób możemy pomóc sobie sami?

– automasaż przedramienia z ruchem za pomocą piłki tenisowej

– automasaż powięziowy przy pomocy taśmy gumowej – owiń taśmą elastyczną obszar od nadgarstka do łokcia, a następnie wykonaj fizjologiczne ruchy w stawach około 20 razy, również te najbardziej ograniczone. Powtórz czynność.

Jak zawsze, również i w tym przypadku warto podejść kompleksowo do problemu i udać się do fizjoterapeuty, który spojrzy na problem holistycznie, doradzi, poleci autoterapię.

~ GosiaZadbaj z nami o swoich pracowników!

Kontakt

+48 530 067 790
+48 537 078 525
biuro@physioprofit.pl

Biuro

Care Solutions s.c.
NIP: 8943049863
Regon: 022290452

Napisz teraz

© Care Solutions 2023 | design: Marcin Mnich