Care Logo
Ćwiczenia w pracy, masaże i terapia dla pracowników fizycznych
Care Solution Logo Care Solution Logo

Blog

Postaw na zdrowe nawyki

14 Listopad 2016

iii podnoszenie

W życiu codziennym rzadko zastanawiamy się nad złożonością ruchu, zwłaszcza jeśli daną czynność wykonujemy często a powtarzana staje się nawykiem, nie zawsze właściwym. Często terapia manualna czy masaż to za mało, ponieważ niezbędna jest praca własna.

 Jak możemy sobie pomóc? Większą część dnia spędzamy w pracy lub podczas snu, dlatego  powinniśmy wziąć pod lupę te dwie sfery. Odpowiedni ergonomiczny ruch  wywołuje zmienne ciśnienie, a to z kolei wpływa na odżywienie dysku zwiększając przepływ substancji odżywczych oraz wody. Jeśli dolegliwości powracają podczas wykonywania pewnych czynności najczęściej oznacza to, że należy wprowadzić zmianę techniki pracy pod okiem fizjoterapeuty.

W pracy pamiętaj o:

– udziale kończyn dolnych w zginaniu i prostowaniu kręgosłupa, zginaj kolana podnosząc przedmiot, nie kręgosłup

– wspomagaj się napinaniem mięśni brzucha

– stosuj pozycję wykroczną

– obrót z ciężkim przedmiotem w ręce wykonuj poprzez przestawienie stóp do boku; nie wykonuj ruchów skrętnych przy unieruchomionych kończynach dolnych

– ciężary rozdzielaj symetrycznie na obie ręce

– roluj stopy piłeczką tenisową, ponieważ wiele napięć w obrębie kręgosłupa lędźwiowego przenoszonych jest właśnie z tej strefy

Jak spać?

Prawidłowa pozycja podczas snu gwarantuje nam dobre samopoczucie poranne oraz prawidłowy sen, który dostarczy nam energii. Dlatego należy dobrać odpowiedni materac – twardy ale dopasowujący się do naszego ciała tak, aby delikatnie uginał się pod jego ciężarem. Poduszka powinna być przedłużeniem kręgosłupa, aby głowa pozostała w pozycji neutralnej – nie powinna opadać w dół ani też być odgięta do tyłu.

positions-and-how-they-can-effect-to-your-health1-600x407-2

Nie stosując się do zasad ergonomii pracy tylko pozornie skracamy czas. Kręgosłup jest narażony na przeciążenia, a w konsekwencji na osłabienie włókien kolagenowych z których zbudowany jest pierścień włóknisty. Następnie dochodzi do niestabilności i mikrourazów, a stąd już o krok do nieodwracalnych zmian.

~ Gosia

 Zadbaj z nami o swoich pracowników!

Kontakt

+48 530 067 790
+48 537 078 525
biuro@physioprofit.pl

Biuro

Care Solutions s.c.
NIP: 8943049863
Regon: 022290452

Napisz teraz

© Care Solutions 2023 | design: Marcin Mnich