Care Logo
Ćwiczenia w pracy, masaże i terapia dla pracowników fizycznych
Care Solution Logo Care Solution Logo

Blog

Pomóż zmęczonym nogom – praca stojąca

16 Luty 2017

Wielogodzinne stanie jest bardzo obciążające dla organizmu, a niektórzy muszą pracować w tej pozycji po 8 godzin każdego dnia. Jakie dolegliwości zagrażają osobom pracującym na stojąco i jak skutecznie sobie z nimi radzić?

Dolegliwości

Codzienna praca w pozycji stojącej przez kilka godzin może być szczególnie obciążająca dla układu kostno-mięśniowego i układu krążenia. Może to powodować poważne problemy zdrowotne. Im większy ciężar ciała opiera się na stopach, tym bardziej spłaszczają się ich naturalne wysklepienia – podłużne i poprzeczne. Wywołuje to bóle śródstopia, odciski, płaskostopie i powstawanie halluksów. To z kolei przenosi się na dolegliwości w obrębie stawów kolanowych, biodrowych i kręgosłupa. Brak ruchu powoduje także osłabienie tzw. pompy mięśniowej w obrębie łydek, co prowadzi do zaburzenia przepływu krwi i limfy, a co za tym idzie do powstawania obrzęków nóg, skurczów mięśniowych a nawet żylaków.

 

Jak sobie pomóc w pracy?

Ruch w czasie pracy

Aby zapobiec pojawieniu się obrzęków nóg i zmniejszyć ryzyko żylaków, istotne jest aby w czasie pracy nie stać nieruchomo. W tym celu możesz:

  • co 10 minut po 3 razy na każdą z nóg wykonać wspięcia na palcach i unoszenie kolan do wysokości bioder
  • ruszać nogami, dreptać w miejscu, wykonać krążenia w stawach skokowych
  • często zmieniać pozycję ciała lub przenosić ciężar ciała z jednej stopy na drugą

Pończochy uciskowe

Zastojowi krwi w żyłach w obrębie nóg przeciwdziała także noszenie w pracy pończoch uciskowych. Różnią się one stopniem ucisku, dlatego dobór najodpowiedniejszych dla siebie należy konsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Wygodne obuwie

Najlepsze do kilkugodzinnej pracy są buty sportowe z amortyzującą wstrząsy podeszwą i wyprofilowaną wkładką, która zachowuje prawidłowe łuki stopy. Jeśli spędzamy na stojąco naprawdę dużo czasu bez przerw i przenosimy w tym czasie ciężkie przedmioty, warto pomyśleć o indywidualnie dobranych wkładkach ortopedycznych.

 

Jak sobie pomóc po pracy?

Odpoczynek z nogami do góry

Po pracy warto dać nogom odpocząć, położyć się, unieść nogi, oprzeć o ścianę i wykorzystując siłę ciążenia pozwolić krwi spłynąć swobodnie w kierunku serca. Pomoże to zapobiec powstawaniu żylaków i zmniejszy obrzęki.

Zimna woda i masaż

Polewanie nóg zimną wodą powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych, które następnie rozkurczają się i sprawniej pompują krew do góry. Jeszcze lepiej, jeśli po tej kąpieli nałożymy na skórę nóg żel z wyciągiem z kasztanowca i wykonamy krótki masaż rolerem w kierunku dosercowym (od stóp przez łydki do ud z przodu i z tyłu).

Aktywny wypoczynek po pracy

Zmęczonym mięśniom dobrze zrobi spacer, pływanie, rekreacyjna jazda na rowerze przez 30 minut przynajmniej 3 razy w tygodniu.

~ Malwina

 Zadbaj z nami o swoich pracowników!

Kontakt

+48 530 067 790
+48 537 078 525
biuro@physioprofit.pl

Biuro

Care Solutions s.c.
NIP: 8943049863
Regon: 022290452

Napisz teraz

© Care Solutions 2023 | design: Marcin Mnich