Care Logo
Ćwiczenia w pracy, masaże i terapia dla pracowników fizycznych
Care Solution Logo Care Solution Logo

Blog

Ostry ból kręgosłupa – pierwsza pomoc

23 Sierpień 2017

Jedną z częstszych dolegliwości u osób wykonujących pracę fizyczną jest tak zwane “wypadnięcie dysku” czyli przepuklina jądra miażdżystego w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Jeśli jesteś w grupie ryzyka, sprawdź zawczasu, jakie kroki należy uczynić po pojawieniu się takiego epizodu, aby szybko wrócić do sprawności?

1.Wizyta u fizjoterapeuty

Wykwalifikowany fizjoterapeuta przeprowadzi badanie, zaobserwuje lub wykluczy inne dolegliwości, postawi diagnozę funkcjonalną i zaplanuje postępowanie terapeutyczne. Po okresie ostrym celem jego działań będzie nie tylko zlikwidowanie bólu, ale przede wszystkim jego przyczyny i zapobiegnięcie nawrotom epizodów bólowych. Najczęściej potrzebne jest kilka wizyt, podczas których fizjoterapeuta dopasuje odpowiednie techniki pracy do danej osoby, jej historii i zaawansowania choroby.

2.Środki przeciwzapalne

Kiedy dochodzi do ostrego epizodu bólowego kręgosłupa, nie warto zgrywać „twardziela”, który nie zażywa leków. Zmniejszenie stanu zapalnego przyczynia się do zmniejszenia odczucia bólu. Nie zażywaj jednak leków przeciwbólowych bezpośrednio przed wizytą u fizjoterapeuty, bo utrudni to prawidłową diagnostykę.

3.Fizykoterapia

Dodatkowym wspomaganiem terapii manualnej są zabiegi fizykoterapeutyczne. Wskazane są delikatne zabiegi elektrostymulacji typu TENS. Korzystne działanie bez skutków ubocznych może dać także światło LASERa czy oddziaływanie pola magnetycznego.  Fizykoterapia jest jednak stosunkowo mało skutecznym środkiem terapeutycznym. Fizjoterapia zna już dużo skuteczniejsze metody.

4.Odpoczynek

Ból to sygnał ostrzegawczy, jakich ruchów nie wykonywać i jakich ciężarów nie podnosić. Jeśli więc zażywasz leki przeciwbólowe, to nie po to, żeby móc dalej pracować, gdyż nie czując bólu możesz uszkodzić kręgosłup jeszcze bardziej. W tym czasie należy odpoczywać w najmniej bolesnej pozycji i dać organizmowi czas na regenerację. Nie zaleca się także biernego leżenia przez cały czas.

UWAGA!

Dla własnego bezpieczeństwa nie korzystaj z pomocy “kręgarzy”. Wybieraj tylko wykwalifikowanych fizjoterapeutów – specjalistów terapii manualnej lub osteopatów.

~ MalwinaZadbaj z nami o swoich pracowników!

Kontakt

+48 530 067 790
+48 537 078 525
biuro@physioprofit.pl

Biuro

Care Solutions s.c.
NIP: 8943049863
Regon: 022290452

Napisz teraz

© Care Solutions 2023 | design: Marcin Mnich