Care Logo
Ćwiczenia w pracy, masaże i terapia dla pracowników fizycznych
Care Solution Logo Care Solution Logo

Blog

O powięzi słów kilka

17 Lipiec 2015

Coraz to nowe doniesienia z dziedziny anatomii człowieka, pozwalają tworzyć nowe metody terapii i skutecznie leczyć problemy narządu ruchu. Stanowią  one podstawę do profilaktyki przeciążeń czy też kontuzji. Ostatnimi czasy szczególnie dużo mówi się o tkankach miękkich w tym powięzi. Czym ona tak na prawdę jest i dlaczego warto jej się przyjrzeć bliżej?

Aparat ruchu to system, w którego skład wchodzi między innymi szkielet i mięśnie – o tym wie każdy. Jeszcze do niedawna, mówiąc o aparacie ruchu, nie brano pod uwagę powięzi czyli błony zbudowanej z tkanki łącznej, która otacza m.in każdy mięsień w naszym ciele. Tkanka mięśniowa i powięź ją otaczająca tworzą system działający nierozłącznie. Ta otaczająca ciało siatka utrzymuje jego strukturalną jedność, pomaga i chroni. Prawidłowo działająca, jest elastyczna i nawodniona umożliwiając nam dzięki temu ruch. Jakikolwiek problem w mięśniu przekłada się na problem z powięzią i innymi mięśniami i odwrotnie, wówczas powięź staje się gruba i sztywna. Często „przykleja” się do okolicznych tkanek powodując patologię ruchu.

01

Co daje nam ta wiedza?

Przede wszystkim inne spojrzenie na kontuzje, ból, patologię a co za tym idzie, skuteczniejszą terapię. Dzięki pracy z powięzią możemy skutecznie pracować zarówno profilaktycznie np ze sportowcami, jak i terapeutycznie np z pacjentami bólowymi. Z punktu widzenia fizjoterapeuty, jest to bardzo ważna wiedza. Umiejętność manualnego poruszania w obrębie powięzi przekłada się bezpośrednio na efektywność leczenia.Zadbaj z nami o swoich pracowników!

Kontakt

+48 530 067 790
+48 537 078 525
biuro@physioprofit.pl

Biuro

Care Solutions s.c.
NIP: 8943049863
Regon: 022290452

Napisz teraz

© Care Solutions 2023 | design: Marcin Mnich