Care Logo
Ćwiczenia w pracy, masaże i terapia dla pracowników fizycznych
Care Solution Logo Care Solution Logo

Blog

Łokieć teninisty – terapia

9 Wrzesień 2014

Łokieć tenisisty, czyli inaczej epikondylopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej jest częstą przypadłością, z jaką pacjenci zjawiają się w naszym gabinecie. Właściwie ta dysfunkcja zdarza się głównie u pracowników fizycznych, którzy w swojej pracy zmuszeni są do niefizjologicznych obciążeń nadgarstka i przedramienia. Szczególnie narażone będą osoby, które wykonują czynności takie jak kręcenie śrubokrętem czy podnoszenie/ściąganie przedmiotów na wyprostowanych łokciach z dużej wysokości.

Hand and wrist examination

Objawy, z jakimi pacjent przychodzi do gabinetu to ból w okolicy łokcia, często promieniujący do przedramienia z dodatkowym osłabieniem siły chwytu. Pacjent zgłasza nasilenie bólu podczas trzymania szklanki, uściśnięcia dłoni na przywitanie i oczywiście podczas intensywnej pracy. Schorzenie ma charakter przewlekły, z tendencją do nawracania.

Zanim pacjent rozpocznie proces leczenia, fizjoterapeuta przeprowadza wnikliwy wywiad i badanie, aby wykluczyć inne diagnozy. Oczywiście nie wszystkie bóle w bocznej okolicy łokcia możemy zaliczyć do tzw. łokcia tenisisty. Pozostaje jeszcze promieniowanie z odcinka szyjnego na tle neurologicznym , urazy kostne i stawowe, choroby o podłożu zapalnym w reumatologii i szereg innych. Kluczowy dla rozpoznania jest schemat bólowy zwany ischemicznym (a nie jak błędnie podają niektóre źródła stan zapalny), a mówiąc bardziej potocznie niedokrwienie i niedotlenienie ścięgna. Jest ono spowodowane stałym napięciem mięśniowym, które utrudnia dopływ krwi tętniczej i odpływ krwi żylnej, co znowu przyczynia się do osłabienia odżywiania i powolnej degeneracji mięśnia. Konsekwencją jest ból, utrata siły i gibkości ręki. Aby ustalić, który mięsień będzie wymagał terapii fizjoterapeuta przeprowadza szereg testów obciążających przedramię i nadgarstek.

Po ustaleniu przeciążonego mięśnia, w pierwszym etapie leczenia fizjoterapeuta skupia się na zmniejszeniu napięcia powodującego niedokrwienie ścięgna. Wykorzystuje w tym celu różne techniki przypominające masaż, wibrację, a także terapię manualną, kinesiotaping. Aby przyspieszyć gojenie tkanki wykonuje się poprzeczny masaż wg Cyriaxa. Kiedy ból się zmniejszy Kolejnym etapem jest wzmocnienie mięśni, które odciążą ten właściwy mięsień uszkodzony w jego codziennej pracy. Ważne jest, aby pacjent wykonywał zlecone mu zadanie domowe z bardzo dużą dokładnością. Kiedy ból się zmniejszy i siła mięśniowa ulegnie normalizacji, szukamy innych dysfunkcji, które u pacjenta mogą predysponować do odnowienia przeciążenia, np. wady postawy, nieprawidłowe ustawienie łopatki w stawie ramiennym itp. i jeśli jest taka konieczność rozpoczyna działania profilaktyczne.

Cały proces leczenia łokcia tenisisty wydaje się skomplikowany, jednak jeśli pacjent trafi do gabinetu fizjoterapeuty odpowiednio szybko i otrzyma jedno dobrze dobrane do jego stanu zadanie domowe, ma szansę na bardzo szybki powrót do aktywności życiowej i zawodowej bez długotrwałego przyjmowania leków przeciwbólowych, ostrzykiwania ścięgna i zwolnienia lekarskiego.

Marta Zięba



Zadbaj z nami o swoich pracowników!

Kontakt

+48 530 067 790
+48 537 078 525
biuro@physioprofit.pl

Biuro

Care Solutions s.c.
NIP: 8943049863
Regon: 022290452

Napisz teraz





© Care Solutions 2023 | design: Marcin Mnich