Care Logo
Ćwiczenia w pracy, masaże i terapia dla pracowników fizycznych
Care Solution Logo Care Solution Logo

Blog

Kierowco, pracuj zdrowo

27 Wrzesień 2016

autokar long-vehicle

Praca kierowcy wiąże się z wieloma uciążliwościami, które odbijają się na zdrowiu pracownika. Największą z nich jest długi czas pracy siedzącej. Według norm kierowca ciężarówki może jechać nieprzerwanie maksymalnie 9 godzin. W praktyce jednak, kierowcy często spędzają za kierownicą więcej czasu. Ponadto spoczywa na nich duża odpowiedzialność – muszą punktualnie dowiedź towar na czas i dbać, by nie uszkodził się podczas transportu. To wywołuje stres, który dodatkowo potęgują nieprzewidziane zdarzenia na drodze. Wypadki i korki blokują ruch, a dużym samochodem trudniej jest je wyminąć czy cofnąć się, dlatego kierowcy niejednokrotnie muszą czekać godzinami, aż szkody zostaną usunięte, co powoduje znużenie i frustrację.

Kierowca, aby mógł jechać bezpiecznie, powinien być zatem wypoczęty, skoncentrowany, dotleniony, najedzony i nie powinien odczuwać dolegliwości bólowych. Jak to osiągnąć?

Rób przystanki co godzinę – wyjdź z samochodu, pooddychaj głęboko, przespaceruj się, zrób po 10 przysiadów, wyskoków, delikatnych przeprostów, skrętów tułowia a zakończ rozciąganiem. Dzięki temu zapobiegniesz rwie kulszowej, żylakom i zastojom żylnym oraz dotlenisz umysł.

Pij dużo wody – wypijaj ok 2 litry wody mineralnej na dobę. Ogranicz kawę i napoje energetyczne do maksymalnie jednej porcji dziennie. Odwadniają i zakwaszają a zawarty w nich cukier przyspiesza pojawienie się cukrzycy.

Usiądź wygodnie – nie leż, ustaw fotel tak, by plecy tworzyły z udami kąt prosty, pod lędźwiami umieść specjalną podpórkę lub twardą poduszkę (pozwoli to na zachowanie lordozy lędźwiowej i odciąży dolną część pleców). Pamiętaj o oparciu głowy (odciąża mięśnie szyi i zapobiega bólom głowy).

Ustaw kierownicę – odpowiednia wysokość i odległość kierownicy to taka, przy której nie czujesz napięcia w barkach podczas jazdy.

Utrzymuj porządek w kabinie – dbaj, by nic cię nie rozpraszało. Potrzebne przedmioty (dokumenty, telefon, przekąski, picie) umieszczaj zawsze w tym samym miejscu w zasięgu ręki, bez konieczności obracania tułowia czy wyciągania się.

Słuchaj audiobooków – jeśli podróż dłuży ci się lub masz wrażenie, że czas spędzony w trasie, to czas zmarnowany, spróbuj posłuchać audiobooka lub jakiegoś szkolenia. To umili podróż, zapobiegnie znużeniu a przy okazji dowiesz się czegoś nowego.

Wysypiaj się – sen jest niezbędny do regeneracji ciała i umysłu, bez niego trudno o koncentrację. Dlatego, jeśli czujesz się zmęczony i senny, zdrzemnij się, zamiast jechać kolejną godzinę z duszą na ramieniu.

~ MalwinaZadbaj z nami o swoich pracowników!

Kontakt

+48 530 067 790
+48 537 078 525
biuro@physioprofit.pl

Biuro

Care Solutions s.c.
NIP: 8943049863
Regon: 022290452

Napisz teraz

© Care Solutions 2023 | design: Marcin Mnich