Care Logo
Ćwiczenia w pracy, masaże i terapia dla pracowników fizycznych
Care Solution Logo Care Solution Logo

Blog

Ergonomiczna pozycja w samochodzie

13 Maj 2015

Prawidłowa pozycja siedząca w samochodzie wpływa na funkcjonowanie układu mięśniowo-szkieletowego i układu krwionośnego ale także znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa kierowcy i osób, które znajdują się aktualnie w pojeździe.

Każdorazowo przy zmianie osoby kierującej, należy ustawić fotel tak, aby zapewniał nam pełen komfort i wygodę i spełniał podstawowe zasady ergonomii.

Elementy regulowane

W zależności od marki i rodzaju samochodu różne elementy są ruchome i pozwalają na dostosowanie ich w zależności od wzrostu i gabarytów kierowcy. Im takich elementów więcej, tym lepiej. W praktycznie każdym aucie możemy ustawić wysokość fotela, kąt nachylenia oparcia, wysokość zagłówka i wysokość kierownicy.

Ustawienie fotela

Istotne jest aby:

– usiąść na fotelu w taki sposób, żeby plecy w całości przylegały do oparcia fotela a pośladki były wsunięte maksymalnie na całą głębokość siedziska, jednocześnie brzeg siedziska nie powinien uciskać na doły podkolanowe

– zagłówek powinien umożliwiać oparcie głowy, ważne aby nie był ani za nisko – na szyi, ani za wysoko – powyżej głowy

– ustawić oparcie tak, aby kąt między udami a tułowiem (patrząc z boku) wynosił ok 110 stopni

– przysunąć fotel do pedałów tak, aby kąt w stawie kolanowym wynosił również ok 110 stopni umożliwiając dzięki temu swobodny przepływ krwi w kończynach dolnych

– kończyny górne powinny swobodnie dosięgać kierownicy, kąt w stawie łokciowym powinien być rozwarty a ramiona powinny być rozluźnione

– wysokość siedziska powinna umożliwiać nam swobodne widzenie przez przednią szybę, na linii naszego wzroku nie powinny znajdować się żadne elementy z deski rozdzielczej, a tym bardziej kierownica

Elementy dodatkowe

Można wyposażyć samochód w elementy dodatkowe, aby jeszcze lepiej dopasować swoją pozycję. Np, jeżeli regulacja fotela nie pozwala podnieść go wystarczająco, można zastosować specjalną poduszkę pod pośladki.

Bardzo pomocnym elementem jest również poduszka lędźwiowa:

1677_2

Zapewnia ona odciążenie odcinka lędźwiowego i pozwala na zachowanie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa.

W przypadku elementów dodatkowych wszystko zależy od indywidualnych potrzeb kierowcy i przede wszystkim od jego wzrostu.

Należy również pamiętać, że podczas dłuższej podróży (powyżej 60 minut) należy robić systematyczne przerwy. W każdej przerwie warto wykonać kilka ćwiczeń rozciągających i przespacerować się w miarę możliwości przez kilka minut. Wpływa to zarówno na nasze zdolności koncentracji jak i na pracę narządu ruchu.

 

 Zadbaj z nami o swoich pracowników!

Kontakt

+48 530 067 790
+48 537 078 525
biuro@physioprofit.pl

Biuro

Care Solutions s.c.
NIP: 8943049863
Regon: 022290452

Napisz teraz

© Care Solutions 2023 | design: Marcin Mnich