22 Kwiecień 2014
Krążek międzykręgowy jest źródłem problemów z kręgosłupem większości osób. Podczas zginania i prostowania kręgosłupa a także innych ruchów, towarzyszących czynnościom dnia codziennego dochodzi do przemieszczania się jądra miażdżystego – elementu składowego krążka międzykręgowego. Często powtarzalne ruchy, takie jak zginanie powodują jego nacisk na pierścień włóknisty – struktura otaczająca jądro miażdżyste. Pod wpływem stałego lub częstego nacisku, pierścień może się uwypuklać w różnych kierunkach i w różnym stopniu, może dojść również do jego przerwania. Poprzez częste przemieszczanie się, naciska na struktury otaczające i wywołuje dolegliwości narządu ruchu utrudniające funkcjonowanie.
Aby zapobiegać patologiom krążka międzykręgowego powinno się stosować do podstawowych zasad profilaktyki zdrowotnej kręgosłupa:
1. Unikać zginania kręgosłupa, zastępując ten ruch zgięciem w stawie biodrowym i kolanowym, przy zachowaniu wyprostowanego grzbietu.
2. Wzmacniać mięśnie brzucha, mięśnie pośladków i grzbietu, jako element stabilizacji centralnej pozwalają one na utrzymać prawidłową postawę.
3. Kilka razy dziennie wykonywać przeprosty kręgosłupa aby zbilansować ilość zgięć w stosunku do wyprostów.
4. Nie wykonywać gwałtownych ruchów.
5. Z pozycji zgięcia lub wyprostu powracać do pozycji wyjściowej powoli, kręg po kręgu.
6. Wstając z pozycji leżącej, a w szczególności rano najpierw położyć się na boku, zgiąć kończyny dolne w stawach biodrowych i kolanowych, wesprzeć się na kończynie górnej, przeciwnej do boku na którym się leży, ułożyć ją na wysokości klatki piersiowej dłoniową stroną do podłoża, a następnie przy jej pomocy podnieść tułów jednocześnie opuszczając lub prostując kończyny dolne.
7. Podczas kichania starać się głowę cofać do tyłu.
8. Regularnie wykonywać ćwiczenia ogólnousprawniające, wzmacniające mięśnie, rozciągające, poprawiające krążenie.
Kontakt
+48 530 067 790
+48 537 078 525
biuro@physioprofit.pl
Biuro
Care Solutions s.c.
NIP: 8943049863
Regon: 022290452
Napisz teraz