Care Logo
Ćwiczenia w pracy, masaże i terapia dla pracowników fizycznych
Care Solution Logo Care Solution Logo

Blog

Dlaczego masaż masażowi nie równy?

21 Maj 2015

Jest kilka czynników, które skłania nas do pójścia do fizjoterapeuty. Zazwyczaj są to dolegliwości bólowe, ograniczenie ruchomości lub dyskomfort podczas ruchu a jeżeli nie problem to zazwyczaj potrzeba relaksu, rozluźnienia mięśni, zrobienia czegoś dla siebie. W zależności od tego co jest przyczyną naszej wizyty, powinniśmy odpowiednio wybrać zarówno specjalistę jak i miejsce.

Masaż powszechnie rozumiany jest przez pacjentów jako wszystkie czynności manualne wykonywane na ciele, czyli jeżeli nie ćwiczmy albo nie korzystamy z jakiegoś przyrządu to wykonywany jest masaż. Dlaczego zatem jeden pomaga a drugi nie?

CAA_3410

Podczas manualnej pracy z pacjentem fizjoterapeuta ma wiele „narzędzi” pracy, z których może skorzystać, jest to m.in:

– masaż

– terapia manualna

– terapia punktów spustowych

– terapia tkanek miękkich

itp.

W zależności jak dobierze techniki i jakie metody zastosuje, ustąpienie dolegliwości może być szybsze, wolniejsze, może pomóc lub nie. Jednak wszystkie z nich w odczuciu mogą być odbierane jako masaż. W praktyce są to różne metody specjalne w fizjoterapii, które w zależności od problemu pacjenta, aktualnego stanu i rodzaju dysfunkcji dobiera się indywidualnie. Każdy fizjoterapeuta, w zależności od warsztatu jaki posiada i ukończonych kursów, korzysta z metod, które przynoszą według niego najlepsze efekty.

Im większy warsztat fizjoterapeuty, tym większe możliwości w doborze technik pracy i dużo większe prawdopodobieństwo, że dana osoba prawidłowo zdiagnozuje nasz problem. Należy jednak pamiętać, że jeżeli liczymy na likwidację dolegliwości, nie warto się kierować tym czy zabieg jest przyjemny, nie przyjemny, czy boli czy nie boli, czy jest lekko wykonywany czy mocny, najważniejsze są efekty.

Inaczej jest w przypadku masażu relaksacyjnego, jeżeli zależy nam na rozluźnieniu mięśni i odpoczynku, nie ma konieczności wybierania specjalisty i gabinetu z dużym zapleczem kursów i szkoleń dodatkowych, ponieważ nie zostaną one wykorzystane w tego typu masażu.

 

 

 Zadbaj z nami o swoich pracowników!

Kontakt

+48 530 067 790
+48 537 078 525
biuro@physioprofit.pl

Biuro

Care Solutions s.c.
NIP: 8943049863
Regon: 022290452

Napisz teraz

© Care Solutions 2023 | design: Marcin Mnich