6 Kwiecień 2017
Stopy to części ciała, które stanowią naszą podstawę, łuki stóp powinny być stabilne oraz dynamiczne. Często nie skupiamy na nich wystarczająco uwagi, bagatelizując ból kręgosłupa, który może wynikać ze złego ustawienia stóp, przeciążenia lub nieprawidłowego napięcia.
Dlaczego tak się dzieje? Wszystkiemu winna jest zaburzona biomechanika ciała, a to wynika z przeciążeń i mikro urazów powodowanych przez np. przyjmowania długotrwałej pozycji stojącej. Dodatkowo wtedy, gdy zaczynamy angażować się w stojące formy sportowe typu bieganie, taniec, długie marsze – wówczas jeszcze bardziej powinniśmy skupić się na pracy ze stopami.
Warto o nie dbać, aby dłużej cieszyć się aktywnością pozbawioną bólu. Dlaczego nie zacząć już teraz? Dzięki codziennej pracy:
– wpłyniemy na zwiększenie ruchomości w stawie skokowym,
– pozbędziemy się uczucia sztywności stóp i palców,
– zapobiegniemy zapaleniu rozcięgna podeszwowego (popularna ostroga piętowa),
– zmniejszymy ból występujący przy haluksach,
– wpłyniemy na zmniejszenie napięcia tkanek położonych powyżej, także przykręgosłupowych,
– zapobiegniemy bólowi kręgosłupa.
Jedynym niezbędnym narzędziem do wykonywania ćwiczeń mobilizujących będzie piłka tenisowa lub inna, twarda. Początkowo może wystąpić uczucie bólu spowodowane napięciami tkanek, które stopniowo powinno się zmniejszać. Dwa pierwsze ćwiczenia należy wykonywać w pozycji stojącej przy pełnym obciążeniu stóp na twardym podłożu w sposób staranny, powoli i systematycznie.
1. „Rozbijanie podeszwy” 2 minuty na każdą stronę:
stań na małej piłce, opierając o nią stopę w dowolnym punkcie podeszwy mocno naciskając; następnie poruszaj nią raz w jedną, raz w drugą stronę rolując piłkę w poprzek podeszwy – gdy piłka znajdzie się pośrodku stopy zastosuj napinanie i rozluźnianie (zginając i prostując palce)
2. „Rozbijanie śródstopia” 2 minuty na każdą stronę:
stań na małej piłce tak, aby znajdowała się pośrodku przedniej części stopy; następnie zegnij palce, możesz docisnąć drugą stopą – roluj piłkę stopą od palców do pięty, zatrzymując się na bardziej bolesnych miejscach
3. „Technika wciśnij i przekręć” dla poprawy ruchomości powięzi:
utrzymując stopę na podłożu w pozycji siedzącej wykonaj masaż okolicy kostek, przodostopia, ścięgna Achillesa wciskając piłkę w tkankę, a następnie obracając ją, rozciągając jednocześnie skórę.
Poprzez techniki autoterapii możemy na bieżąco obserwować nasze odczucia wynikające z pracy z ciałem, a poprzez to świadomie wpływać na pozytywne jego funkcjonowanie.
~ Gosia
Kontakt
+48 530 067 790
+48 537 078 525
biuro@physioprofit.pl
Biuro
Care Solutions s.c.
NIP: 8943049863
Regon: 022290452
Napisz teraz