25 Kwiecień 2015
Centrum naszego ciała możemy określić jako odległość od mostka do spojenia łonowego. Mięśnie rozpięte w tej okolicy, zapewniają nam stabilizację kręgosłupa i koordynują ruchy tułowia. Ich odpowiednia siła, praca i współdziałanie chroni kręgosłup przed nadmiernym przeciążeniem, zmniejsza ryzyko kontuzji i zapobiega dolegliwościom bólowym.
Mięśnie brzucha, grzbietu i dna miednicy powinny pracować jednocześnie, utrzymując kręgosłup w prawidłowej pozycji. Zaburzenie ich siły lub pracy z reguły dość szybko przekłada się na dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa. Brak ich wytrenowania przy równoczesnym uprawianiu sportu lub wykonywaniu pracy fizycznej naraża kręgosłup na urazy.
Ćwiczenia mięśni głębokich w profilaktyce schorzeń kręgosłupa są bardzo ważnym elementem terapii w gabinecie. Zazwyczaj pacjenci, którzy zgłaszają się do fizjoterapeuty, posiadają już dolegliwości, utrudniające im bezbolesne funkcjonowanie. W tym celu oczywiście w pierwszej kolejności przeprowadzany jest wywiad zdrowotny a następnie badanie funkcjonalne.
W terapii dolegliwości bólowych kręgosłupa z powodzeniem wykorzystuje się ćwiczenia mięśni głębokich (stabilizacji centralnej). Bardzo dobrze sprawdzają się ćwiczenia izometryczne, z wykorzystaniem różnego rodzaju przyrządów typu dyski sensomotoryczne, piłki, TRX, bosu. Wykwalifikowany fizjoterapeuta prowadzi zbilansowany trening połączony z rehabilitacją. Nie da się jednoznacznie określić jakie ćwiczenia są odpowiednie w jakim przypadku, zawsze wymaga to wcześniejszego badania i konsultacji fizjoterapeutycznej.
Kontakt
+48 530 067 790
+48 537 078 525
biuro@physioprofit.pl
Biuro
Care Solutions s.c.
NIP: 8943049863
Regon: 022290452
Napisz teraz