Care Logo
Ćwiczenia w pracy, masaże i terapia dla pracowników fizycznych
Care Solution Logo Care Solution Logo

Blog

Automasaż punktów spustowych

18 Sierpień 2017

W maju pisaliśmy o korzyściach płynących z automasażu mięśni przy pomocy rollera. Wałek piankowy pomaga przy rozluźnieniu dużych grup mięśniowych. Natomiast do zlikwidowania bolesnych punktów spustowych warto wykorzystać małą twardą piłeczkę. Jak prawidłowo wykonać taki automasaż?

Co to są punkty spustowe?

 Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe (ang. trigger points) to bolesne punkty na przebiegu mięśnia. Łatwo je zlokalizować, bo są wrażliwe na dotyk, bardziej bolesne od otaczających tkanek, a nierzadko występują w tych miejscach zgrubienia wyczuwalne przez skórę. Zdarza się, że ucisk na punkt spustowy powoduje ostry promieniujący ból. Punkty spustowe powstają najczęściej na skutek chronicznego działania stresu i nadmiernego przeciążenia mięśnia. Przyczyną ich powstania może być także częste przyjmowanie i utrzymywanie niewygodnej pozycji ciała lub długotrwały bezruch. W miejscu punktu spustowego nie dochodzi do rozluźnienia powięzi i regeneracji włókna mięśniowego, gdyż nagromadzone w tym miejscu toksyny i gazy metaboliczne nie są prawidłowo usuwane z komórek. W takim przypadku wskazany jest masaż, który poprawia dopływ krwi i tlenu do mięśni oraz uelastycznia powięzie.

Jak masować punkty spustowe?

Połóż się na podłodze lub stań przy ścianie. Umieść piłkę na wysokości bolesnej okolicy i dociskając ją do ściany turlaj ją powoli zataczając okręgi.

Automasaż zacznij od rozmasowania większego obszaru, a gdy zlokalizujesz obszar szczególnie wrażliwy, zataczaj coraz mniejsze koła, aby precyzyjnie zlokalizować punkt spustowy. Kiedy to zrobisz zatrzymaj się i przyciśnij piłkę jeszcze bardziej wykonując niewielkie ruchy, tak, jakbyś chciał “wwiercić się” pod skórę. W zależności od nasilenia bólu i wrażliwości danego obszaru zmniejsz lub zwiększ siłę nacisku, aby była możliwa do wytrzymania. Możesz też zupełnie się zatrzymać i dociskając piłeczkę wytrzymać minimum 30 sekund, aż siła bólu zacznie ustępować lub zniknie zupełnie. Pamiętaj o powolnym głębokim oddechu przez cały czas trwania automasażu. Jeśli punkt spustowy w danej okolicy istnieje już od dłuższego czasu, być może potrzebne będzie kilkakrotne powtórzenie tego zabiegu. Nie ograniczaj się do masowania tylko punktów spustowych na plecach. Piłka tenisowa idealnie nadaje się do automasażu karku czy podeszwowej strony stopy. Przeciwwskazaniem do punktowego automasażu są stłuczenia, świeże urazy i stany zapalne, siniaki oraz rany z przerwaniem ciągłości skóry.

 

~ MalwinaZadbaj z nami o swoich pracowników!

Kontakt

+48 530 067 790
+48 537 078 525
biuro@physioprofit.pl

Biuro

Care Solutions s.c.
NIP: 8943049863
Regon: 022290452

Napisz teraz

© Care Solutions 2023 | design: Marcin Mnich